Umów wizytę

Wypadanie włosów – objawy, przyczyny i metody zapobiegania

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni na całym świecie często zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów, które zdecydowanie obniża pewność siebie. Problem ten może mieć przeróżne podłoże, przy czym niekiedy świadczy o poważnych dolegliwościach zdrowotnych. Aby skutecznie zwalczać przyczyny łysienia i zapobiegać trwałym zmianom – należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Jak rozpoznać nadmierne wypadanie pasm? Co na nie wpływa, a także łagodzi postępujące zmiany?

Kiedy wypadanie włosów powinno niepokoić?

Uznaje się, że codziennie powinniśmy gubić od 50 do 100 włosów. Takie straty są naturalne i wynikają z cyklu rozwoju pasm składającego się z 3 etapów. Pierwszy to trwający od 2 do 6 lat anagen, czyli okres wzrostu, w którym znajduje się 90% włosów. Kolejny to katagen będący czasem przejściowym od 3 do 4 tygodni. Ostatnim jest telogen stanowiący fazę spoczynkową ciągnącą się przez 3 miesiące – w trakcie której pasma wypadają. Warto wspomnieć, że mieszki są od siebie w pełni niezależne i po upływie pełnego cyklu wytwarzają nowe cebulki.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Istnieje długa lista potencjalnych powodów wzmożonej utraty włosów, wśród których warto zwrócić uwagę na podstawowe, takie jak:

  • kwestie genetyczne – jeśli któreś z rodziców lub dziadków miało rzadkie włosy albo utraciło gęstą czuprynę w pewnym etapie życia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobne zmiany nastąpią także w naszym wyglądzie,
  • niezdrowa dieta – brak składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, witaminy oraz minerały, może prowadzić do osłabienia włosów i ich wypadania, dlatego tak ważne jest spożywanie zróżnicowanych posiłków bogatych w warzywa, owoce, ryby, mięso, jaja, orzechy, nasiona,
  • nadmierny stres – mnogość obowiązków, brak chwili na odpoczynek, ciągła praca oraz towarzyszące jej napięcie nerwowe – te wszystkie aspekty prowadzą do przemęczenia organizmu, czego częstym rezultatem jest wypadanie włosów,
  • choroby i leki – skutkiem ubocznym postępowania niektórych schorzeń, w tym na przykład chorób tarczycy, a także przyjmowania medykamentów jest właśnie nadmierna utrata włosów, 
  • przesadna ekspozycja na czynniki środowiskowe – częste używanie suszarki, prostownicy czy lokówki, zbyt krótkie przerwy między farbowaniem, stosowanie agresywnych kosmetyków pielęgnacyjnych, niezakładanie czapki podczas słonecznych, wietrznych lub mroźnych dni – to tylko niektóre z czynników zewnętrznych prowadzących do uszkadzania pasm, przesuszania skóry głowy, a tym samym osłabiania cebulek włosów.

Podstawowe metody walki ze wzmożonym wypadaniem włosów

Choć część przyczyn wypadania włosów, takich jak dziedziczność czy stosowanie lekarstw, jest trudnych do pominięcia – istnieją efektywne sposoby, dzięki którym możemy ograniczyć intensywność wypadania pasm. Do skutecznych metod dbania o ich kondycję należy suplementacja – polecana w momencie, kiedy wiemy, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć w pożywieniu cennych dla włosów składników odżywczych, takich jak biotyna, cynk, selen czy miedź. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki, warto wykonać kompleksowe badania i udać się do specjalisty, który zajmie się interpretacją wyników.

Kolejną istotną kwestią jest zadbanie o zdrowy tryb życia, a zatem na przykład wysypianie się, jak również znajdowanie czasu na relaks. Odpowiednia ilość snu, ćwiczenia fizyczne, a także pozbycie się niekorzystnych nawyków z pewnością wspomogą regulację hormonów i poprawią ogólną kondycję skóry, włosów oraz paznokci.

Innym rozwiązaniem jest również korzystanie z profesjonalnych zabiegów regeneracyjnych, zagęszczania i przedłużania włosów – oferowanych przez renomowane salony fryzjerskie, takie jak Galeria Da Vinci w Poznaniu. Stosując delikatne, głęboko odżywiające kosmetyki pielęgnacyjne, specjaliści poprawiają stan zniszczonych pasm oraz dodają im gęstości i objętości. Dzięki doczepianiu sprawiają natomiast, że rzadkie i cienkie włosy nie wymagają intensywnej stylizacji na co dzień, w rezultacie czego mają czas na regenerację oraz wzmocnienie.

Jesteś zainteresowany? Zapraszamy do poznania szczegółów oferty, a także odwiedzania naszego salonu fryzjerskiego w Poznaniu!

Skontaktuj się z nami
& zarezerwuj wizytę w salonie

Kontakt

Zarezerwuj wizytę

Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane w celu obsługi korespondencji, a ich administratorem będzie Galeria Fryzur "DA VINCI" Izabela Wizła prowadząca działalność pod adresem ul. Romualda Traugutta nr 38B, 61-514 Poznań, NIP: 7822063964. Szczegóły: polityka prywatności.

os. Traugutta 38B, 61-514 Poznań
(wejście od ul. Rolnej)
pon.- pt.: 09:00 - 20:00,
sob.: 08:00 - 14:00
Zamów i zarezerwuj wizytę!
+48 730 800 112
iza.wizla@wp.pl

Zapisz się do Newslettera i zyskaj 50 zł zniżki na pierwszą usługę

Zapisz się
Call Now Button